Laskiaispullat

HYVÄÄ LASKIAISSUNNUNTAITA!

laskiaispulla.jpg

Laskiaispullat on juuri pellillä kohoamassa. Samalla taikinalla tehty kun vanilliini-kreemipullat. Kun ne on paistettu niin lähdemme pullien kanssa mummoni luo.

Mummo on tehnyt hernekeittoa ison kattilallisen. Minulle mummo on tehnyt nakkikeittoa, koska allergia testeissä näkyi hernekin allergisoivan minua, joka on kyllä aika harmi koska mummon hernekeitto on maailmanparasta!

Pullat jokainen saa täyttää itse kuten haluaa: vadelmahillolla , mantelimassalla ja kermavaahdolla.

2 replies
  1. Evelin
    Evelin says:

    Ihanan näköinen laskiaispulla! Niin paljon tekisi mieli itsetehtyjä laskiaispullia, mutta oli viikonloppuna niin kiire, etten ehtinyt sellaisia tekemään. Huomenna olisi laskiaistiistai, mutten varmaan töiden jälkeenkään ehdi, mutta eikö vielä ensi viikonloppuna ehtisi? =)

  2. Heta
    Heta says:

    kiitoksia!Voihan niitä laskiaispullia tehdä koska vaan.Niitä vaan tulee yleensä tehtyä vain laskiaisena.Ihan hyvin voi tehdä ensiviikonloppunakin.

Comments are closed.